Plantacje borówki

Najbardziej efektywne nawodnienie borówki uzyskamy przy zastosowaniu systemu nawadniania kropelkowego. Ten system to oszczędność w gospodarowaniu wodą i jednocześnie efektywny nośnik nawozów.

Dzięki tej metodzie nawadniania woda wpływa bezpośrednio na glebę nie zraszając rośliny przez co znacznie ogranicza możliwość porażenia rośliny chorobami grzybowymi. Linie kroplujące rozkłada się wzdłuż rzędów krzewów.
Co ważne, przy zakładaniu systemu nawadniania kroplowego na plantacji borówki to odpowiedni rozstaw kroplowników. Woda wypływająca z emiterów powinna nawilżyć cały rząd krzewów, a nie tylko glebę znajdującą się bezpośrednio pod rośliną. Taki zabieg umożliwia swobodny rozwój systemu korzeniowego borówki. Zalecany rozstaw emiterów to 40 - 50 cm na plantacjach znajdujących się na glebach lekkich (gleby o małej pojemności wody) i 60-75 cm na glebach o wysokiej pojemności wodnej.
W skład układu nawadniające wchodzą elektrozawory (Bermad serii 100), dozowniki nawozów (dozowniki inżektorowe, a dla lepiej rozwiniętych gospodarstw dozowniki DOSATRON). Nowością którą możemy się pochwalić to inteligenty system sterownia nawodnieniem z dowolnego miejsca.

Jak i kiedy nawadniać plantacje borówki?

Po raz pierwszy plantację borówki należy nawodnić bezpośrednio po posadzeniu. Pierwszy rok uprawy jest okresem szczególnej wrażliwości krzewu na brak wody. W Polsce plantacje borówki wymagają nawadniania, zwłaszcza w okresie wiosennym i letnim. Częstotliwość nawadniania krzewu uzależniona jest od pogody. W okresach bezdeszczowych powinna być prowadzona, co najmniej raz na 3 dni. Aby ustalić częstotliwość nawadniania warto skorzystać z tensjometru, dzięki któremu łatwo ocenić dostępność wody dla rośliny. Przyjmuje się, że tygodniowa dawka wody dla jednej rośliny powinna wynosić od 10 do 20 l (ilość wody uzależniona jest od pogody i profilu glebowego).
Duże znaczenie w uprawie borówki ma jakość wody. Borówka wymaga gleby o odczynie kwaśnym, dlatego nie powinna być nawadniania wodą twardą - woda o wysokiej zawartości żelaza, wapnia, magnezu i dwuwęglanów). W przypadku posiadania wody twardej należy ją uzdatnić za pomocą filtrów żwirowych.
Nasza firma może się pochwalić obsługą kilkunastu gospodarstw plantacji borówki na których przy naszej pomocy zostały zaprojektowane i zamontowane systemy nawadniania.