Zbiornik z blachy falistej – musisz go mieć u siebie!

Jeśli borykasz się z problemem braku wody lub z dużą zawartością żelaza w wodzie to zbiornik będzie dobrym rozwiązaniem. Na terenie całego kraju występuje problem z zawartością tego pierwiastka w wodzie.

Jedną z możliwości rozwiązania, może być włączenie do systemu nawadniania odżelaziacza wody, ale trzeba się liczyć ze sporymi kosztami.
Przy zastosowaniu zbiornika wodnego, wytrącone żelazo, osadzać się będzie na jego dnie i nie zostanie przesłane dalej do systemu nawadniani.
W ogrodnictwie, rolnictwie czy sadownictwie dostęp do dobrej jakości wody jest niezbędny. Zbiorniki cylindryczne z blachy falistej mogą być zastosowane wewnątrz lub na zewnątrz budynku.
Obie możliwości są sprawdzone i przetestowane.

Zbiorniki dostępne są w pojemnościach od 4 m3 do ponad 2000 m3 i średnicy od 2,5 m do ponad 32 m. Napełnianie zbiornika i pobieranie zgromadzonej w nim wody najczęściej następuje przy pomocy rur wprowadzonych do zbiornika ponad jego górną krawędzią. Istnieje jednak możliwość zamówienia gotowych wyjść w dnie zbiornika. Mają one kształt stożka ze wzmocnioną podstawą i mogą być wklejone tylko w dno powłoki, gdyż niemożliwe jest instalowanie wyjść w ścianach bocznych. Wykonane są one z materiału o grubości 1 mm i dostarczane łącznie z zestawem.

Ściany zbiornika wykonane są z blachy ocynkowanej o grubości 0,5-2,00 mm co wzmacnia ich wytrzymałość. Pokrywy zbiornika dostosowuje się do wielkości zbiornika a także do tego czy zbiornik jest zamontowany na zewnątrz czy wewnątrz budynku.
Podłoże pod zbiornik powinno zostać starannie przygotowane, oczyszczone z wszelkiego rodzaju kamieni i zanieczyszczeń, które mogą spowodować jego uszkodzenia, a teren powinien zostać zagęszczony. Najczęściej zbiornik wznoszony jest na powierzchni gruntu rzadko praktykuje się wkopywanie zbiorników w ziemię. Taką praktykę najczęściej stosuje się przy zbiornikach o dużej pojemności.
         
Pokrywa zbiornika to przede wszystkim zabezpieczenie przed pojawieniem się glonów, parowaniem oraz przed spadkiem lub wzrostem temperatury wody.
Możemy wyróżnić kilka rodzajów pokryw:
  1. pokrywa antyglonowa pływająca - utrzymuje się na powierzchni zbiornika, doskonale chroni przed wiatrem, promieniami UV, zapobiega wzrostowi glonów oraz parowaniu wody, przepuszcza wodę,
  2. pokrywa antyglonowa naciągowa - zakładana na stałe do zbiornika, bardzo silna, łatwa w montażu,ogranicza dopływ promieni UV, zapobiega wzrostowi glonów oraz parowaniu wody, może przepuszczać wodę,
  3. pokrywa z blachy falistej - najbardziej trwałe rozwiązanie. Można zastosować takie rozwiązanie już dla postawionych wcześniej zbiorników.

Dużą zaletą zbiorników jest łatwy montaż do którego wystarczą proste narzędzia, zbiornik można szybko zdemontować i ponownie zainstalować .
Dodatkowymi zaletami zbiornika z blachy falistej są zerowe koszta utrzymania, długoletnia żywotność oraz gwarancja która powinna rozwiać wszelkie wątpliwości.