Sprawdzony sposób na sukces!!!

O uprawie pod osłonami na pewno każdy z Was słyszał ale być może nie każdy wie o wszystkich płynących z tego raodzaju uprawy korzyściach i zaletach. Papryka, pomidor, ogórek czy bakłażan to niektóre warzywa, które możemy siać pod osłonami. Folie, tunele foliowe i szklarnie, pozwalają przyspieszyć termin zbiorów, a także uzyskiwać obfitszy i lepszy jakościowo plon. Warzywa pod osłonami są chronione przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, przez co stają się bardziej niezawodne w uprawie. Jednak aby taka uprawa się udała, warto poznać głowne zasady uprawy warzyw pod osłonami.

  1. tunele foliowe i szklarnie, w przeciwieństwie do płaskiego okrycia z folii, nadają się do osłaniania roślin przez znacznie dłuższy okres, a nawet przez cały sezon wegetacyjny.
  2. stanowią ochronę przed chłodem, wiatrem, silnymi opadami a także szkodami wyrządzonymi przez ptaki
  3. pamiętajmy aby osłony były szczelne, dobrze przepuszczały światło, a gleba była dobrej jakości, właściwie nawieziona i wolna od patogenów, które pod osłonami szczególnie łatwo się rozprzestrzeniają
Jak bardzo ważny jest każdy etap w produkcji omówię na przykładzie papryki. Nasze warunki klimatyczne może nie są najlepsze dla rozwoju tych warzyw ale nie oznacza to, że nie można osiągnoć sukcesu. Świadczy o tym rozwój wielu gospodarstw z rejonu Potworowa w województwie mazowieckim. Papryka jest rośliną dość wymagającą. Należy zapewnić:
  1. odpowiednią temperaturę
Do skiełkowania nasion najlepsza jest temperatura 24–27°C. Optymalna temperatura do rozwoju wynosi 20–27°C w dzień i 16–20°C w nocy. Należy utrzymywać odpowiednie ciepło, gdyż spadek poniżej 15°C powoduje zahamowanie roślin we wzroście i opadanie kwiatów i zawiązków owoców. Temperatura podłoża powinna oscylować na poziomie 18–22°C.
  1. dostarczyć wodę

Zapotrzebowanie na wodę jest zależne od danej fazy rozwojowej. Do wysiania nasion podłoże powinno mieć wilgotność 75–80%, później, podczas wschodów, 70–75%. Podczas produkcji rozsady wilgotność powinna kształtować się na poziomie 65–70%, aż do fazy zawiązywania owoców, podczas której nasycenie zwiększa się do 70–75%. W okresie owocowania wilgotność podłoża powinna wynosić ok. 80% pełnego nasycenia. Nie można doprowadzić do przesuszenia podłoża. Niedostateczna wilgotność doprowadza do opadania kwiatów i zawiązków owoców. Może także pojawić się sucha zgnilizna wierzchołkowa owoców. Optymalna wilgotność względna powietrza powinna wynosić 75–80%.

  1. światło
Papryka jest rośliną dnia krótkiego. Najlepiej kwitnie uprawiana pod osłonami. Najlepsza długość naświetlania podczas doby wynosi 12 godzin. Podczas kwitnienia i owocowania można przedłużyć dawkowanie światła do 14 godzin. Minimalne natężenie powinno wynosić 3–4 tys. luksów.
  1. odpowidnie skłądniki pokarmowe czy nawozy
Największe zapotrzebowanie ma na azot, potas oraz wapń. Bardzo ważny jest także odpowiedni odczyn podłoża, pH 5,5–6,0 przy EC=1,7–2,0 mS/cm. Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe przypadają w fazie owocowania. Spowodowane jest to większą przyswajalnością składników przez owoce niż liście.
           Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zaliczamy regulację temperatury i wilgotności, nawadnianie, nawożenie, spulchnianie gleby, prowadzenie i cięcie roślin, zwalczanie chorób i szkodników oraz zapylanie kwiatów.
Zapotrzebowanie na wodę w uprawach pod osłonami uzależnione jest od okresu uprawy, długości cyklu uprawowego oraz od warunków pogody.
           Najodpowiedniejszym systemem nawadniania pomidora jest system kroplowy, przy którym unika się zwilżania roślin wodą, dzięki czemu są one w mniejszym stopniu porażane przez brunatną plamistość liści oraz szarą pleśń. Ponadto, system ten posiada szereg innych ważnych zalet:
  1. oszczędność energii i wody
  2. praca przy niskim ciśnieniu;
  3. możliwość utrzymania optymalnej wilgotności gleby w strefie systemu korzeniowego;
  4. eliminowanie ujemnego wpływu opadu na strukturę gleby;
  5. możliwość utrzymania niższej wilgotności powietrza;
  6. punktowego dostarczania wody i zmniejszonej ewaporacji; możliwość dokarmiania roślin roztworami nawozów (fertygacji) i automatyzacji tego zabiegu.
Żródło: Ekologiczne metody uprawy Pomidora w Gruncie i Pod Osłonami Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr J. Babika

System nawodnienia dobieramy do uprawy roslin oraz sposobu jej produkcji. W szklarniach i w tunelach foliowych najczęściej stosuje się zatem dwa typy systemów nawadniających: mikrozraszanie oraz nawadnianie kropelkowe. Do upraw w pojemnikach i doniczkach idealnie sprawdzą się kroplowniki indywidualne wyposażone w wężyki i kroplospływy. Kolejnym rodzajem mogą być ramiona deszczujące , które stosowane są głównie do nawadniania roślin w małych pojemnikach (np. rozsad warzyw, ukorzeniania sadzonek w szkółkach leśnych). Zapewniają bardzo dużą dokładność podlewania. Ramię deszczujące to urządzenie napędzane silnikiem elektrycznym, poruszające się po podwieszonej do konstrukcji cieplarni szynie jezdnej. Nawadnianie w tunelu lub szklarni należy wyposażyć w dodatkowe akcesoria do filtracji i nawożenia tak, by system był automatyczny i samowystarczalny. Szczególnie polecamy filtry dyskowe, pompy dozujące, Dosatrony, inżektory mieszalniki do nawozów czy komputery klimatyczne.