Rolniku! Sprawdź jak skutecznie zwiększyć produkcje rolną.

Podstawowym zadaniem rolnictwa jest zaspokojenie wzrastającego zapotrzebowania na żywność ludności a podstawowym czynnikiem służącym do osiągnięcia coraz wyższych efektów produkcyjnych w rolnictwie są melioracje.Pozwalają one na racjonalne wykorzystanie obiegu wody w środowisku kształtowanym przez człowieka dla potrzeb rolnictwa. Słowo „melioracja” pochodzi od łacińskiego słowa „meliorare”, które oznacza polepszać, poprawiać. Melioracje rolne obejmują wszystkie zabiegi ulepszające i poprawiające środowisko, trwale służące podniesieniu produkcji rolnej. Celem zabiegów melioracyjnych jest uzyskanie gleb o wysokiej i trwałej żyzności, pozwalające na stałe zwiększanie plonów z zmeliorowanych terenów.

Podstawowym zadaniem melioracji jest optymalizacja układu czynników plonotwórczych w środowisku tj. woda, powietrze, temperatura, światło, składniki pokarmowe. Melioracja ma także na celu ułatwienie wykonywania prac agrotechnicznych oraz ochronę środowiska przyrodniczo – rolniczego przed degradacją, zapobieganie klęskom żywiołowym powodzi i posuch, rekultywację terenów zniszczonych przez górnictwo, przemysł lub inną działalność człowieka. W zależności od stwierdzonego problemu stosuje się różne rodzaje melioracji: odwadniające, odwadniająco – nawadniające, nawadniające, przeciwpowodziowe, przeciwerozyjne, fitomelioracje, agromelioracje lub rekultywacje. Patrząc przez pryzmat naszych plantacji i ogrodów największe znaczenie mają dla nas melioracje nawadniające i odwadniające.
Melioracja odwadniające
Nadmiar wody i brak dostatecznej ilości powietrza w glebie ogranicza rozwój roślin i ich plonowanie. Odwadnianie polega na usunięciu nadmiaru wody z profilu gleby i   obniżeniu poziomu wody gruntowej, a tym samym na poprawie warunków powietrznych i cieplnych w wierzchniej warstwie gleby. Odwadnianie przeprowadza się za pomocą rowów otwartych - zwykle na użytkach zielonych lub za pomocą drenowania - zwykle na gruntach ornych. Może mieć również zastosowanie mieszany system odwodnienia, polegający na równoczesnym stosowaniu sieci rowów otwartych i sieci drenarskiej. Działanie systemów odwadniających jest wspomagane przez agromelioracje.

Melioracje nawadniające
Nawadnianie roślin ma na celu uzupełnienie niedoborów wody w glebie. Jej deficyt jest wywoływany głównie przez niedostatek opadów. Dotyka on częściej gleb lżejszych, charakteryzujących się małą retencyjnością. Dla poprawy stanu gospodarki wodnej w Polsce zwiększać liczbę zbiorników retencyjnych oraz ograniczać odpływ wody z użytków rolnych i jej straty w wyniku parowania przez stosowanie odpowiednich zabiegów fitomelioracyjnych oraz agrotechnicznych. Nawadnia się przede wszystkim rośliny o największych wymaganiach wodnych np. użytki zielone, sady, wiele gatunków warzyw, roślin pastewnych, przemysłowych, w których uprawie są stosowane nowoczesne technologie zapewniające uzyskanie wysokich i dobrej jakości plonów.

Na podstawie: „Podstawy melioracji rolnych tom I”, praca zbiorowa pod redakcją prof. dr hab. P.Prochala, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1986r.